2251TEM - az adaptív, környezetéhez alkalmazkodó érzékelő |
Szerző: Szűts Jenő
Bevezetés
Drift kompenzálás
Éjszakai/nappali érzékenység állítás
Adaptív érzékenység állítás
Önbeálló előjelzés
Jelzés verifikálás
Együttes jelzés, csoport-döntés és kombinált érzékelés
Hogy működik a 2251TEM, és hogyan érdemes használni
Összegzés
Bevezetés |
Sokan ismerik, s már használták is a System Sensor új intelligens kombinált füst- és hőérzékelőjét a 2251TEM-et. Ahhoz, hogy a tervezők, telepítők ki tudják használni az érzékelőben rejlő összes lehetőséget, alaposan kell ismerniük működését. Ehhez, s legfőképpen az érzékelő adaptív, azaz mindig az aktuális környezetéhez alkalmazkodó működésének megismeréséhez szeretnénk most segítséget adni.
Minden érzékelő gyártó arra törekszik, hogy eszközeivel a tüzek minél szélesebb skálája megfelelően korán és lehetőleg téves jelzések nélkül észlelhető legyen.
Vegyük először szemügyre a téves jelzések problémakörét. Köztudott, hogy a füstérzékelők (akár az ionizációs, akár az optikai elven működők) nem csak az igazi tűzből származó füstrészecskékre, hanem az ezen részecskékre -méretben és tulajdonságban- hasonlító zavaró porra, szálakra, vízpárára is hajlamosak tévesen jelzést adni, így a tervezőknek mindig figyelniük kell arra, hogy az adott érzékelőt milyen környezetben szerelik. Az sem újdonság, hogy a füstérzékelők a kamrájukban - hosszú idő alatt - lerakódó szennyeződések miatt egyre érzékenyebbé válnak, rossz esetben be is jelezhetnek. Emiatt fontos a füstérzékelők rendszeres karbantartása, érzékenységük ellenőrzése, és - adott esetben - tisztítással a gyári érzékenységi szintre történő visszaállítása.
A tűzjelző rendszerekben a téves jelzések elleni küzdelem tulajdonképpen három “idősíkon” zajlik:
Hosszú időtartamú: • Drift kompenzálás | |
Középtávú: • Éjszakai/nappali érzékenység állítás • Adaptív érzékenység állítás • Önbeálló előjelzés | |
Rövidtávú: • Jelzés verifikálás • Együttes jelzés, csoport-döntés, multiszenzor • Felügyelt/felügyelet nélküli üzem |
Amióta az érzékelőkben is megjelentek a mikroprocesszorok, lehetővé vált rengeteg hasznos funkciót az érzékelőbe integrálni. Tekintsük át a téves jelzések ellen kitalált eljárások lényegét, és nézzük meg, ezek közül melyeket valósították meg a 2251TEM érzékelőben.
vissza a lap tetejére
Driftkompenzálás |
A füstérzékelők hosszú idő alatt a kamrájukban lerakódó por, szennyeződés hatására egyre érzékenyebbé válnak (optikaiban a szennyezett kamrafal miatt megnövekszik a reflexió, ionizációsban lecsökken az ionáram). Így megnövekednek a téves jelzések, mivel már kisebb koncentrációjú füst is jelzésbe viheti az érzékelőt.
A drift kompenzálás lényege, hogy a lassan növekvő, és emiatt vélhetően a kamra szennyeződéséből származó kamrajelnek megfelelően az érzékelő is folyamatosan emeli riasztási szintjét, azaz állandó értéken tartja érzékenységét. A drift kompenzálást először az intelligens központok alkalmazták, mivel itt állt a központban folyamatosan rendelkezésre az érzékelők által mért tűzjellemző értéke. Amióta a mikroprocesszorok az érzékelőkben is helyet kaptak, nincs akadálya, hogy egy intelligens érzékelő (System Sensor 2251EM, 2251TEM) vagy akár egy hagyományos
érzékelő (pl. System Sensor 2351E, 2351TEM, ECO1002, ECO1003) önmaga ellensúlyozza a szennyeződés miatti érzékenység változást (ld. 1. ábra).
Drift kompenzáláskor a központ vagy az érzékelő a beolvasott kamrajelekből egy hosszú idejű átlagértéket képez, és ehhez az átlagértékhez képest állítja feljebb riasztási szintjét, tartja állandó értéken érzékenységét. Természetesen a szennyeződés kompenzálása nem tarthat örökké, ezért egy adott szint elérése után a rendszer, jelen esetben maga az érzékelő általában "Karbantartás vagy szerviz igény" hibajelzéssel figyelmeztet az esedékes tisztítás szükségességére.
vissza a lap tetejére
Éjszakai-nappali érzékenység állítás |
Majdnem minden épület esetén elmondható, hogy a tűzérzékelők számára zavaró jelenségek csak szakaszosan állnak fenn. Jó példa lehet erre egy ipari csarnok vagy akár egy irodaház is, ahol a nappali órákban, a munkaidő alatt igen sok zavaró tényezővel találkozhatunk (gőzt, füstöt kibocsátó technológiai berendezések, dohányzás, dízel targonca, porfelverés, huzat stb.), míg az éjszakai órákban emberi tevékenységek híján ezek a zavarok megszűnnek.
Az intelligens központokkal megoldható, hogy az egyes érzékelők érzékenységét ún. időprogram szerint módosítsuk, azaz a nappali órákban, amikor a zavaró tényezők fennállnak, viszonylag érzéketlenek legyenek, éjszaka és hétvégi szünnapokon, a zavaró hatások elmúltával pedig automatikusan érzékenyebbek (ld. 2. ábra).
A megoldás egyik hibája, hogy a rendszert programozó mérnöknek pontosan kell ismernie az adott helyszín munkarendjét, azaz a zavart/zavarmentes időszakokat. A másik baj a viszonylagos rugalmatlanság: pl. a gyártó részleg 1-2 órát ráhúz munkaidő után, így előfordulhat, hogy az érzékelők már az éjszakai (érzékenyebb) állásban működnek, pedig a túlóra miatt minden technológiai berendezés, dízeltargonca stb. működik, és termeli a zavaró hatásokat.
vissza a lap tetejére
Adaptív érzékenység állítás |
Az éjszakai/nappali érzékenység változtatás előbb említett hiányosságát úgy küszöbölhetjük ki, ha az érzékenység váltás időpontját az érzékelőre bízzuk. Ennek alapján működik a 2251TEM is. Az érzékelő folyamatosan figyeli a környezetében levő zavaró hatásokat. Amennyiben ezek szintje magasabb, kicsit egyszerűsítve: magas az alap füstszint (munkaidő alatt vagy a munkaidőt meghaladóan dolgoznak, mozognak a területen), az érzékelő automatikusan érzéketlenebb állásba kapcsol, míg a zavaró hatások elmúltával újra érzékenyebb lesz.
Az érzékenység változtatás természetesen csak bizonyos határok között lehetséges, de mint majd ezt a későbbiekben látjuk, a tervező több érzékenység tartományt használhat a zavaró környezeti hatások nagyságától függően. A drift kompenzáláshoz hasonlóan az érzékenység változtatás (a riasztási szint eltolása) itt is egy átlagképzés alapján történik, de itt a "kamraérték" 1 órás (közepes időtartamú) átlagán alapul, amely jól követi a környezet középtávú változásait (ld. 3. ábra). (A "kamraérték" kifejezés itt nem is pontos, mivel a 2251TEM egy kombinált érzékelő, tehát itt az érzékelő processzora által a füst- és a hőérzékelő elemről beérkező előfeldolgozott jel átlagképzéséről van szó.)
Az adaptív érzékenység változtatás egyértelmű előnye, hogy az érzékelő óráról-órára automatikusan áll be a környezeti "zajszintnek" megfelelő érzékenységre, azaz nem fordulhatnak elő téves jelzések egy hibásan megválasztott vagy ideiglenes jelleggel áthágott (pl. túlmunka) időprogram miatt.
vissza a lap tetejére
Önbeálló előjelzés |
Bizonyos fajta adaptivitásnak, a környezeti viszonyokhoz való egyszeri alkalmazkodásnak tekinthető némely intelligens tűzjelző központ által kínált ún. önbeálló előjelzés funkció is. Ennek lényege, hogy a tűzjelző központ az adott érzékelő környezetében mért hosszú idejű értékek alapján állítja be automatikusan az érzékelőhöz rendelt előjelzési szintet. Pontosabban: az előjelzési szint a legutolsó 1 hét (tűzjelzés mentes hét) alatt mért maximum értékek fölé állítódik, így kicsi lesz a valószínűsége a téves jelzéseknek. Mint a magyarázatból kitűnik, ez a fajta beállítás egy egyszeri környezetfelmérésen alapul, tehát nem annyira rugalmas, mint a 2251TEM érzékelőnél említett folyamatos, adaptív érzékenység változtatás.
vissza a lap tetejére
Jelzés verifikálás |
A jelzés verifikálás mind a hagyományos, mind az intelligens tűzjelző központokban már régóta alkalmazott eljárás főleg az emberi tevékenységből származó, rövid ideig fennálló zavaró hatások kiszűrésére. Lényege, hogy a központ az érzékelőről beérkező első tűzjelzést nem tekinti valósnak (törli a jelzést), vár egy megadott ideig (verifikációs idő: 1-30 másodperc), majd újra megvizsgálja, hogy fennáll-e jelzési állapot. Ha az érzékelő ekkor is jelzésben van, akkor történik csak igazi riasztás (ld. 5. ábra). Ezzel a módszerrel a csak rövid ideig fennálló, nem tűztől származó jelzések küszöbölhetők ki (dízel targonca, huzatból származó porpamacs stb.).
Amióta a mikroprocesszorok az érzékelőkben is helyet kaptak, bizonyos mértékű jelzés verifikálás az érzékelőkbe is bekerült. A kombinált érzékelők esetében a verifikálás még egy kicsit tovább is bonyolódik. Ha az érzékelő hirtelen jelentős koncentrációjú füstöt észlel, akkor csak viszonylag hosszú verifikációs idő letelte után jelez riasztást. A viszonylag hosszú (30-50 mp.) verifikációs idő nem jelent gondot, hiszen azok a zavaró tényezők, melyekre a füstérzékelők hajlamosak tévesen bejelezni, általában nem járnak együtt a hőmérséklet egyidejű növekedésével. Ha azonban a füstkoncentráció növekedése mellett a hőérzékelő elem is növekvő jelet ad, akkor az érzékelő biztos lehet abban, hogy valódi tűzzel van dolga, ezért a verifikációs idő lerövidül, és gyorsabban jelez.
vissza a lap tetejére
Együttes jelzés, csoport-döntés és kombinált érzékelés (multiszenzorok) |
Az alcímben jelzett módszerek mindegyike alapvetően azonos módon igyekszik elkerülni a téves jelzéseket. Ha biztosan akarjuk jelezni a tüzet, akkor minél több, azonos területen telepített érzékelő jelzését vesszük figyelembe, annál kisebb valószínűséggel tévedünk.
Az együttes jelzé használata esetén a központ csak akkor ad tűzjelzést, ha két azonos területen levő érzékelő egyszerre (vagy az azonos területen telepített érzékelők közül legalább kettő egyszerre) riasztást jelez. Ezt a módszert általában oltó rendszerek indítási feltételeként vagy kritikus beavatkozások vezérlési feltételeként szokták alkalmazni a véletlen indítások elkerülésére.
A csoport-döntésmódszerét néhány intelligens tűzjelző központ alkalmazza. Ezzel az eljárással az azonos területet védő, szomszédos érzékelők súlyozott jelei alapján a központ már akkor jelzést tud produkálni, amikor még egyik érzékelő sem érte el a riasztáshoz tartozó jelzési szintet (ld. 6. ábra). Ily módon egyrészt tehát korábban kapunk jelzést, mintha csak egy érzékelő jelzésére hagyatkoznánk (három érzékelő használata esetén az összesített érzékenység kb. kétszeres lesz), másrészt stabilabb és biztosabb lesz a kapott információ (azaz a jelzés), hiszen több, független forrásból származik.
Kombinált érzékelőkesetén egyértelmű, hogy azonos területet védő érzékelőkről van szó, hiszen a kettő vagy több különböző tűzjellemzőt figyelő érzékelő elem egy közös tokozatban helyezkedik el. A kombinált érzékelők megjelenése is egyértelműen a mikroprocesszoroknak köszönhető, hisz ezek teszik lehetővé a különböző érzékelő elemek által adott jelek algoritmikus kiértékelését. Az érzékelő gyártók már régen felismerték a kombinált érzékelők téves jelzésekre gyakorolt kedvező hatását. A 90-es évek közepén megjelent ionizációs és optikai elven működő füstérzékelők hőérzékelőkkel kombinálva (Esser, System Sensor) igen gyorsan reagáltak a legkülönfélébb típusú tüzekre. Következő lépésben a radioaktív anyagok kihagyására irányuló törekvés vezetett a kombinált optikai füst- és hőérzékelő megjelenéséhez. Annak ellenére, hogy az optikai füstérzékelő kevésbé érzékeny a 0,01-0,4 mm méretű füstrészecskékre, amelyeket az ionizációs érzékelők igen jó hatásfokkal észleltek, a hőérzékelővel megvalósított kombináció az EN54-7 teszt tüzek mindegyikénél igen jó és egyenletes eredményeket ad. (Azok a teszt tüzek, melyeknél az ionizációs érzékelők a kis szemcseméret miatt jónak mutatkoztak, általában jelentős mennyiségű hőt is termelnek, ennek tulajdoníthatóak a kombinált optikai füst-hőérzékelő kedvező eredményei.)
A kombinált érzékelők területén a következő lépés lehet a különböző gáznemű égéstermékek észlelése és ezek bevonása a tűzjelzési döntésbe. Majd minden tűznél keletkezik CO és CO2, melyek észlelése hozzásegíthet a minél korábbi és minél stabilabb -téves jelzés nélküli- tűzfelismeréshez. Az elv eddig is ismert volt a gyártók előtt, a megvalósításban a problémát inkább csak a gázérzékelő elemek nagyobb fogyasztása, nagy keresztérzékenysége és rövid élettartama okozta. A már jelenleg is kapható kombinált optikai-hő-CO érzékelők tekintetében még mindig elég sok a bizonytalansági tényező: nincsenek megfelelő vizsgálati szabványok, a különböző tűzjellemzők eltérő terjedési viszonyai miatt még eldöntetlenek a legkedvezőbb alkalmazhatósági területek, a kellő tapasztalatok hiányában nem jósolható meg egyértelműen az élettartam stb.. Mindenesetre úgy tűnik, hogy a jelen évtized várhatóan ezen a területen fog nagy előrelépést hozni: minél több tűzjellemzőt figyelünk és értékelünk ki egyszerre, annál biztosabb eredményre jutunk a valós tűz felismerésében.
vissza a lap tetejére
Hogy működik a 2251TEM, és hogyan érdemes használni |
A 2251TEM tehát intelligens kombinált érzékelő, fényszóródásos elven működő optikai füstérzékelővel és hőérzékelővel. A két érzékelő elem által mért jeleket a beépített mikroprocesszor dolgozza fel, és értékeli ki különleges algoritmusok alapján, majd ennek eredményeként hat különböző "veszélyszintet" közvetít az intelligens központ felé.
Ahhoz, hogy pontosan megérthessük a "veszélyszintek" lényegét, érdemes megnézni, mi a különbség egy "klasszikus" egy tűzjellemzőt észlelő intelligens érzékelő és egy kombinált érzékelő között (7. ábra). Az egy tűzjellemzőt figyelő intelligens érzékelők valójában csupán mérőegységek, melyek a mért tűzjellemző aktuális értékének megfelelő "analóg" értéket küldenek el a központ felé. (Az "analóg" jelző kicsit becsapós, hiszen az átküldött jel lépcsőzése az érzékelőben levő A/D konverter felbontásától függ általában. Mindenesetre a központ felé küldött jel nagysága arányos a mért tűzjellemzővel.) Az intelligens tűzjelző központokban minden érzékelőhöz különböző érzékenységet rendelhetünk (pl. a Notifier AM központoknál 9 különböző érzékenység lehet), amely érzékenység állítás tulajdonképpen egy-egy komparálási szint beállításnak felel meg a központ oldalán.
Kombinált érzékelők esetében nem ilyen egyszerű a helyzet. Az érzékelőben levő mikroprocesszor a két (vagy több) érzékelő elemről kapott jelek alapján bonyolult algoritmus segítségével bizonyos döntéseket is hoz a veszély nagyságáról, és minél nagyobb a veszély (füstkoncentráció és/vagy hő), annál nagyobb kódolt, diszkrét értéket küld a központ felé. A 2251TEM hat
különböző veszélyszint kiadására képes, ezek közül az első öt kombinált veszélyszint, míg a legnagyobbat, a hatodikat akkor jelzi, ha az érzékelő környezete elérte a 60oC-ot. A kombinált veszélyszintek között három fix és két adaptív szintet találunk. (Az egyszerűbb érthetőség kedvéért tekintsük ezeket a szinteket úgy, mintha csak a füstérzékelő jelzéseihez tartoznának.) A fix szintek 3%/m (A1), 6%/m (A3) és 10,5%/m (A5) koncentrációnál jelentkeznek. Az adaptív, környezethez alkalmazkodó szintek 3-6%/m (A2) és 6-10,5%/m (A4) füstkoncentráció között jelentkeznek.
Ez tehát azt jelenti, ha a központban olyan érzékenységet választunk az érzékelőhöz, hogy az A2 veszélyszint már riasztást okozzon, akkor tiszta, zavarmentes környezetben már 3%/m koncentrációnál, míg állandó 1-2%/m állandó környezeti koncentráció esetén esetleg csak 6%/m füstkoncentrációnál lesz riasztás. (Ehhez az AM6000/AM2000 központokban a 8-as vagy 9-es érzékenységet érdemes választani.) Ugyanez igaz az A4 veszélyszintnél is, csak ezt olyan esetekben érdemes használni, ha a környezeti "alapzaj" magasabb, kb. 3-5 %/m koncentrációnak felel meg (ekkor a központokban a 4-es érzékenységet érdemes kiválasztani). Mivel az érzékelő folyamatosan figyeli a környezeti zavarszintet, ezért téves jelzés nem fordulhat elő amiatt, hogy túl korán vagy túl későn változtatná meg az érzékenységét, mint az éjszakai/nappali érzékenység állítás esetén lehetséges.
vissza a lap tetejére
Összegzés |
A magyarázat alapján talán érthető, miért isolyan jó ez az adaptivitás. Ha a központokban valamelyik adaptív érzékenységi szintet (A2 vagy A4) választjuk, akkor az érzékelő mindig kb. 3-4 %/m érzékenységgel fog működni a környezeti alapzajhoz, alap füstszinthez képest. Ha az alap füstszint elhanyagolható (tisztakörnyezet), akkor az érzékenység 3 %/m lesz, erős, 5-6 %/m alap füstszintnek megfelelő környezeti zavarok esetén a rövid idejű változásokra 3-4 %/m lesz az érzékenység, ami abszolút értelemben 8-10 %/m-nek felel meg. A fix 3-4%/m-es "relatív érzékenység" tehát mindig az adott környezeti alapzajhoz, alap füstszinthez képest értendő.
Az érzékelő hosszú idejű stabil működését, és megfelelő érzékenységen tartását a beépített drift kompenzálás, míg a középtávú stabilitást a korábban részletezett adaptív működés biztosítja. Természetesen lehetőség van éjszakai/nappali üzem szerinti érzékenység változtatásra is, hiszen ezt a központok biztosítják, de ennek csak akkor lehet létjogosultsága, ha a nappali és az éjszakai környezeti zajszint nagymértékben eltér egymástól. Az adott környezetnek megfelelő érzékenység kiválasztása (akár az adaptív üzem alkalmazásával) a tervező feladata.
A rövid ideig fennálló zavaró hatásokat az érzékelő a korábban említett jelzés verifikációval és a kombinált jellegéből adódó független tűzjellemzők együttes figyelésével szűri ki. A központok lehetőségeitől függően természetesen ennél az érzékelőnél is alkalmazható az együttes jelzés, a csoport-döntés vagy további, a központ által biztosított jelzés verifikáció a jelzések megbízhatóságának növelésére.
Mint látható a korábban említett, a téves jelzések kiszűrésére kifejlesztett eljárások mindegyike vagy beépítésre került az érzékelőbe vagy alkalmazható vele. További előnyei kombinált jellegéből következnek:
Jól alkalmazható az ionizációs füstérzékelők kiváltó típusaként.
| |
Ott érdemes használni, ahol gyors és biztos jelzésre van szükség (életvédelem, nagy értékű vagyonvédelem) illetve.
| |
Ahol nem lehet előre eldönteni a kialakuló tűz típusát (változó kockázatú helyek). |
Az eddig felsorolt sok-sok pozitívum mellett azonban meg kell említeni egy, a tervezők által megfontolandó dolgot. A jelenlegi ajánlások -furcsa módon- nem tesznek különbséget a pontszerű füstérzékelők és a kombinált füst- és hőérzékelők telepítésével, elhelyezésével kapcsolatban. Azt azonban minden tervező jól tudja, hogy egy füstérzékelőre mekkora területet lehet bízni (kb. 80 m2), és milyen magasra lehet szerelni (10,5-12 m). Ugyanezek az értékek hőérzékelők esetében kb. 30m2 és 6-9 m. Ezekből az adatokból két dolog következik:
Ha egy kombinált érzékelőt -pl. éjszakai/nappali érzékenység változtatás mellett- úgy használunk, hogy nappali üzemben csak a hőérzékelő rész tud riasztást jelezni, akkor az érzékelőt a hőérzékelőkre megadott ajánlások szerint (kb. 30 m2 lefedés és 6-9 m magasság) kell szerelni.
| |
Ha pedig feltételezzük, hogy az érzékelőben levő hőérzékelő csak a hőérzékelőkre engedélyezett magassági korlátokig tud megfelelő jelzést adni, akkor minden beállításban, még a kombinált alkalmazásokban is ezeket a magassági korlátokat (6-9 m) kell betartani.
| |
Az érzékelő előnyeit és "hátrányait" megismerve talán könnyebben eligazodnak a tervezők és telepítők az adatok halmazában. |
< Vissza a lap tetejére
<< Cikkeink, sajtóinformációk
<<< Sajtó