Nyitólap > Téka > GYIK > Intelligens tűzjelző rendszerek >


Milyen érzékenységre állítsuk az érzékelőket az üzembe helyezés után? Használjuk-e a riasztás verifikálást az érzékelőknél?

Általában igaz, hogy a tűzjelző rendszert érdemes próbaüzemben járatni egy-két hétig. A próbaüzem alatt nem érdemes módosítani a gyárilag beállított érzékenység értékeket, sőt első körben a verifikációt sem érdemes engedélyezni. Ha próbaüzem alatt kiderül, hogy egyes érzékelők előjelzést adtak, vagy riasztottak, akkor érdemes megvizsgálni, hogy a jelzés valóban a túl érzékeny érzékeny beállításból adódott-e. Ha igen, vegyük lejjebb az érzékenységet, vagy alkalmazzunk különböző érzékenységi beállítást az éjszakai és nappali időszakokban (időprogram) az adott érzékelőknél.

Ha a bejelzés vélhetően időszakosan fennálló zavaró jelenségektől származik (dízeltargonca bejárása, technológiai berendezés bekapcsolása), amelyek verifikációs késleltetéssel megszüntethetők, akkor az adott területen levő érzékelőknél engedélyezhetjük a verifikáció szerinti működést.

A nagyérzékenységű lézeres View érzékelő használata esetén mindig egy 90 napos próbaüzemet érdemes alkalmazni (ld. AFP400 programozási kézikönyv). Nagyon jól használható a 'csoport döntés' opció is, melynek során a központ a szomszédos érzékelők által szolgáltatott jeleket is figyelembe veszi egy adott érzékelő tűzjelzésének eldöntésekor. A 'csoport döntés' használatával egyrészt kb. kétszeres érzékenységet érhetünk el, másrészt a jelzés megbízhatósága is kb. kétszeres lesz, mivel nem csak egy érzékelő által szolgáltatott jeleket vesz figyelembe a központ a döntésnél.

Az AFP400-nál jól használható az 'önbeálló előjelzés' is, amikor a központ az adott érzékelő környezetét hosszabb idő alatt felmérve állítja be a megfelelő előjelzési szintet.

Vissza




Riasztás verifikálás